Jeśli jesteś właścicielem domu lub zarządcą, ważne jest abyś znał 5 najważniejszych usterkowych miejsc, jakie powinno się skontrolować podczas każdej wizyty kominiarza oraz uzyskać po kontroli informację o nich.

KREOZOT

Dym nie jest jedyna rzeczą, która przedostaje się przez komin do atmosfery.
Po pierwsze przez przewód kominowy wraz z dymem przedostaje się sadza, która przyczepia się do jego wewnętrznych ścianek. Drugim produktem ubocznym spalania paliw jest smoła czarna lub brązowa. Razem z sadzą tworzą kreozot. Stwarza on zagrożenie pożaru komina, ponieważ zmniejsza jego przepustowość.

NIEDROŻNOŚĆ

Aby kominy prawidłowo funkcjonowały muszą posiadać prawidłową drożność, co zapewni skuteczne usuwanie zużytego powietrza lub spalin. Często gdy kominy nie są użytkowane od dłuższego czasu w ich wnętrzu może pojawić się ptasie gniazdo, wilgoć i mech lub gruz. Powoduje to zablokowanie przewodów kominowych. Ich użycie bez wcześniejszej ich kontroli może stworzyć zagrożenie zatrucia czadem.

USZKODZENIE WNĘTRZA KOMINA

Przewody kominowe obsługujące urządzania grzewcze lub dymowe narażone są ciągle na wpływ agresywnych spalin, dlatego ich wnętrze zabezpiecza się odpowiednimi wkładami kominowymi. W trakcie eksploatacji zabezpieczenie przewodów kominowych może ulec korozji lub uszkodzeniom mechanicznym. Przewód może być uszkodzony również przez pożar sadzy.
Użytkowanie uszkodzonego przewodu kominowego może doprowadzić do:

  • zawilgocenia ściany kominowej
  • pojawienia się wykwitów plam na zewnętrznych ścianach komina
  • zatrucia tlenkiem węgla
  • pożaru budynku

USZKODZENIE KONSTRUKCJI KOMINA

Zaprawa kominiarska jest najczęściej najsłabszym ogniwem w konstrukcji komina, co czyni go jednym z 5 najważniejszych problemów kominowych. Jeśli pierwotnie do budowy komina użyto dobrej zaprawy, ściany kominowe mogą stać około stu lat lub dłużej. Często obserwując ruiny starych domów możemy zauważyć, że domu już nie ma, a komin nadal stoi.
Jednak w przypadkach, gdy zaprawa w kominie ulega destrukcji w wyniku działania agresywnych spalin, mokrej sadzy lub innych czynników osłabiających wiązanie cegieł, zaczynają się problemy.
Wilgoć zaczyna wtedy docierać do wnętrza konstrukcji komina powodując jego destrukcję. Jeżeli zauważysz jakieś niepokojące objawy niezwłocznie wezwij specjalistę. W porę zauważona usterka może zaoszczędzić twoje pieniądze i nerwy.

CZAPY KOMINOWE I NASADY

Czapy kominowe i nasady kominowe służą ochronie komina przed czynnikami atmosferycznymi. Jeśli są uszkodzone, nieprawidłowo wykonane lub uległy zniszczeniu mogą nie zabezpieczać komina przed nasiąkaniem wodą deszczową.
Oddziaływanie opadów atmosferycznych oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do nasiąknięcia i uszkodzenia komina lub skruszenia czapy kominowej.

Teraz kiedy już wiesz jakich jest 5 najczęstszych problemów z kominami, miej baczność i obserwuj wyżej wymienione objawy.
Najlepszą ochroną przed poważna stratą twoich pieniędzy, ochroną przed wypadkiem, pożarem zatruciem tlenkiem węgla jest świadomość właściciela domu, który zna te znaki ostrzegawcze.
Jeśli zauważysz którykolwiek z wyżej wymienionych problemów zadzwoń do naszej firmy ESKOM pod numer 508348876.
Nasi specjaliści wypatrzą wszystkie problemy z twoim kominem oraz przedstawią od ręki plan naprawy i kosztorys.

Polub i udostępnij: